Районна избирателна комисия Пловдив Град


РЕШЕНИЕ
№ 74 - ПВР/НР
Пловдив Град, 04.11.2016

ОТНОСНО: Приемане на ОПЕРАТИВЕН ПЛАН за организацията на работата в РИК 16 - Пловдив за произвеждането на изборите за президент и вицепрезидент на републиката и национален референдум на дата 06 ноември 2016 г

Във връзка с организацията на изборния процес е необходимо приемането на ОПЕРАТИВЕН ПЛАН на РИК 16 - Пловдив.

На основание чл. 72, ал.1, т. 1 от Изборния кодекс, РИК 16 - Пловдив

Р Е Ш И:

I. Приема ОПЕРАТИВЕН ПЛАН за организацията на работата в РИК 16 - Пловдив за отговорници за произвеждането на изборите за президент и вицепрезидент на републиката и национален референдум на 06 ноември 2016 г., както следва:

 

  1. За осъществяване на правомощията си съгласно Изборния кодекс РИК създава ОПЕРАТИВНО БЮРО в състав:

ТОДОР ТОДОРОВ,

НЕДЯЛКА ПЕТРОВА

РАДИНА ПЕТРОВА

КОНСТАНТИН  КОСТАДИНОВ

1.1. Оперативното бюро има следните функции:

- след 7,00 ч. получава информация: открит ли е изборният ден във всички секции, явили ли са се всички членове на СИК и налице ли е необходимият кворум за започване на дейността им.

- в деня на изборите обобщава получената информация от Областна администрация-Пловдив за хода на произвеждането на изборите в общината и подготвя съобщения за предаване от говорителите на средствата за масово осведомяване;

- изготвя съобщения за междинните данни на произвеждащите се избори;

- координира организационно-техническата работа за приемане и отчитане резултатите от изборите;

- свиква РИК на заседания за своевременно вземане на решения по неотложни проблеми.

1.2. Общинската администрация събира информация от СИК за избирателната активност – за изборите за президент и вицепрезидент и за национален референдум (брой гласували избиратели/гласоподаватели). Информацията се събира от определено със заповед на кмета на общината лице, което обобщава събраната информация за общината и я изпраща на съответната областна администрация. Областната администрация обобщава справката за района (за изборите за президент и вицепрезидент и националния референдум) и я изпраща по електронен път/факс/телефон на РИК, ЦИК и Администрацията на Министерския съвет.

Информацията се изпраща, както следва:

– до 8,30 ч. – открити ли са всички избирателни секции, работят ли нормално, имат ли възникнали проблеми, както и информация за секциите, в които не са се явили всички членове, като се посочва общият брой на членовете в съответната СИК и броят на неявилите се членове;

Веднага след приемане на решения за назначаване на членове на СИК на мястото на неявилите се членове РИК изпраща в ЦИК информация за приетите решения.

– към 10,00 ч., 13,00 ч. и 17,00 ч. – броя на гласувалите. Информацията се изпраща съответно до 10,30 ч., 13,30 ч. и 17,30 ч.;

– до 20,30 ч. – информация за приключване на гласуването в изборния ден и за секциите, в които гласуването продължава след 20,00 ч.

 

1.3. Оперативното бюро разработва схема за достъп и пропускателен режим в помещенията на РИК от 05.11.2016 г. до приключване на изборите и обработката на изборните резултати.

  1. ПРЕСЦЕНТЪР, ВРЪЗКА С МЕДИИ И ВРЪЗКА С МВР– КОНТРОЛ:

ТОДОР ТОДОРОВ

РАДИНА ПЕТРОВА

НЕДЯЛКА  ПЕТРОВА

КОНСТАНТИН КОСТАДИНОВ

  1. ВХОД, ИЗХОД И НАСТАНЯВАНЕ НА СИК– КОНТРОЛ:

ТОДОР ТОДОРОВ

РАДИНА ПЕТРОВА

НЕДЯЛКА  ПЕТРОВА

КОНСТАНТИН КОСТАДИНОВ

  1. За обработка и отговор на получените жалби, сигнали и предложения в хода на изборния ден – Контрол – ТОДОР ТОДОРОВ, РАДИНА ПЕТРОВА, НЕДЯЛКА ПЕТРОВА, КОНСТАНТИН КОСТАДИНОВ

 отговаря  “ Работна група по жалбите и сигналите” в състав:

Ръководител: МИЛЕНА СТАНДЖИКОВА

 

членове:

Тодор Тодоров

Радина Петрова

Недялка Петрова

Константин Костадинов

Гергана Костадинова

Димитър Керин

Техническите сътрудници на РИК приемат подадените жалби и сигнали, описват ги и ги предават на работната група.

Всяка получена информация от такъв характер незабавно се предава на групата.

На телефонни или постъпили по факс запитвания за отговор се повиква най-близко намиращият се свободен член на РИК.

  1. За предложения и указания по дейността на СИК в хода на изборния ден членовете на СИК се обръщат към Отговорниците по райони, както следва:

РАЙОН ЦЕНТРАЛЕН:
Ангелина Божилова
Димитър Керин

Константин Костадинов

РАЙОН ИЗТОЧЕН:
Красимир Карамфилов
Сюрия Дене

РАЙОН ЗАПАДЕН:
Калоян Сухоруков
Лениела Антонова-Начева

РАЙОН СЕВЕРЕН:
Валентина Даилова-Божикова
Кристиан Гьошев

РАЙОН ЮЖЕН:
Атанас Петров
Гергана Костадинова

РАЙОН ТРАКИЯ:
Милена Станджикова
Веселина Славова

 

  1. ИП НА ИНФОРМАЦИОННО ОБСЛУЖВАНЕ– КОНТРОЛ:

ТОДОР ТОДОРОВ

РАДИНА ПЕТРОВА

НЕДЯЛКА  ПЕТРОВА

КОНСТАНТИН КОСТАДИНОВ

 

  1. Работни групи на РИК за приемане на изборните книжа на СИК:

ИЗБИРАТЕЛНИ СПИСЪЦИ – КОНТРОЛ –  ТОДОР ТОДОРОВ

     ДИМИТЪР КЕРИН

     СЮРИЯ ДЕНЕ

 

  1. Работни групи на РИК за сверяване фабричните номера на протоколите на СИК с резултатите от гласуването в изборите, с номера, вписан в екземпляра на протокола за предаване и приемане на изборните книжа

    ЛЕНИЕЛА АЛЕКСАНДРОВА НАЧЕВА-АНТОНОВА

 

ПЪРВА КОНТРОЛА – КОНТРОЛ - ТОДОР ТОДОРОВ, НЕДЯЛКА ПЕТРОВА и РАДИНА ПЕТРОВА, КОНСТАНТИН КОСТАДИНОВ

ОТГОВОРНИК – КОНСТАНТИН КОСТАДИНОВ

  1. КОНСТАНТИН КОСТАДИНОВ
  2. КРАСИМИР КАРАМФИЛОВ
  3. МИЛЕНА СТАНДЖИКОВА
  4. КАЛОЯН СУХОРУКОВ
  5. АНГЕЛИНА БОЖИЛОВА
  6. АТАНАС ПЕТРОВ

 ВТОРА КОНТРОЛА – КОНТРОЛ - ТОДОР ТОДОРОВ, НЕДЯЛКА ПЕТРОВА и РАДИНА ПЕТРОВА, КОНСТАНТИН КОСТАДИНОВ

  1. РАДИНА ПЕТРОВА
  2. МАРИЯ ДЮЛГЕРСКА
  3. НЕДЯЛКА ПЕТРОВА
  4. ВЕСЕЛИНА СЛАВОВА
  5. ГЕРГАНА КОСТАДИНОВА
  6. КРИСТИАН ГЬОШЕВ

 

РАЗПЛАСТЯВАНЕТО НА ПРОТОКОЛИТЕ ОТ СИК –

ВАЛЕНТИНА ДАИЛОВА-БОЖИКОВА

При необходимост се извършва разместване на групите.

Разпределението на членовете на СИК по групи е от организационно-технически характер. Всеки член от РИК може да се включи или да бъде привлечен за работа и съдействие към всяка една от групите.

  1. Процедура по приемане на изборните книжа и материали на секционните избирателни комисии от РИК:

    - Приемането се извършва в Палата № 6 на Международен панаир Пловдив. 

    - Членовете на СИК получават пореден номер при пристигането си през северния вход на сградата;

   -  Членовете на СИК изчакват реда си в залата на първия етаж в сградата на палата № 6 и се отправят за предаване на протоколи, съгласно поредния си номер.

    - Районната избирателна комисия и отговорникът на ИП определят място за наблюдателите, застъпниците, представителите на партиите, коалициите и инициативните комитети, което да осигурява пряка видимост към компютрите, на които се въвеждат данните, така че да не се пречи при работата на операторите.

        При въвеждане на данните от протоколите на СИК в ИП на РИК може да присъства само по един наблюдател от една и съща неправителствена организация, само по един застъпник – на кандидатски листи на партия, коалиция и инициативен комитет за изборите за президент и вицепрезидент на републиката и само по един упълномощен представител на партия, коалиция и инициативен комитет (представляващ, член на инициативния комитет или упълномощен представител), регистрирали кандидатски листи, както и по един упълномощен представител на инициативните комитети, партиите и коалициите, регистрирани в ЦИК за информационно-разяснителната кампания по въпросите на националния референдум.

-  Членовете на СИК предават избирателните  списъци. Районната избирателна комисия проверява целостта и съдържанието на пликовете.  Наличието на книжата в пликовете се проверява от РИК преди предаването им в ТЗ на ГД „ГРАО“. При проверката се описва и броят на приложените в пликовете декларации и удостоверения.“

 -  След това член на РИК сверява фабричния номер на протокола на СИК с резултатите от гласуването в изборите, с номера, вписан в екземпляра на протокола за предаване и приемане на изборните книжа (Приложение № 76-ПВР или № 77-ПВР за ПСИК) или в протокола (Приложение № 82-ПВР) за предаване на сгрешен/и формуляр/и и приемане на нов формуляр на протокол на СИК (ако е съставен такъв при сгрешени протоколи);

  -  Протоколите на СИК се проверява от член на РИК от Първа контрола, който проверява протоколите на СИК с резултатите от гласуването в изборите за президент и вицепрезидент на републиката/национален референдум  и ги предава в изчислителния пункт към РИК за въвеждане на данните от гласуването.        Протоколите се предават, без да се разпластяват.  Първо се избира програмната секция за съответния вид избор – за избори за президент и вицепрезидент на републиката/национален референдум и се въвежда деветцифрения номер на секцията. От предварително създадената база данни за номерата на секциите и за съответствието „номер на секция — населено място/адрес“ на екрана на компютъра се появява населеното място, в което се намира секцията. Когато тези данни не съответстват на информацията от протокола, те се проверяват и коригират под контрола на РИК.  Програмата визуализира въведените от оператора данни, резултата от изпълнението на контролите и предлага операторът да потвърди записа им в базата данни.

     При сработили контроли (останали неудовлетворени контроли) при въвеждането се отпечатва ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА РАЗПИСКА с уникален код, данните се записват в базата заедно с генерирания цифров подпис с частния ключ на оператора. Предложението за разписка съдържа данните от въведения протокол, фабричните номера на всеки лист, част от ЕГН на оператора и на един от членовете на СИК, приносители на протокола на СИК, в съответствие с изискванията на ЗЗЛД, както и евентуалните сработили контроли (неудовлетворени контроли).

     При сработили контроли (неудовлетворени контроли) операторът преглежда въведеното, отстранява техническите грешки, допуснати при въвеждането на данните. Ако контролите отново останат неудовлетворени, връща протокола на СИК за преглед. При наличие на неудовлетворени (сработили) контроли представителите на СИК и РИК изясняват причините за това и тримата членове на СИК вземат решение по поправката на очевидни фактически грешки в протокола. Ако има решение за поправки на данни от протокола (при очевидна фактическа грешка), срещу извършената поправка се полагат подписите на тримата членове на СИК и коригираните данни се въвеждат от оператор, издава се ново ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА РАЗПИСКА, а предишната се маркира в базата данни като невалидна. Всяко ново въвеждане се записва в базата данни и генерира ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА РАЗПИСКА с нов уникален код. Ако няма сработили контроли (при удовлетворени контроли) или когато протоколът се приема във вида, в който е въведен, операторът издава ПРИЕМО-ПРЕДАВАТЕЛНА РАЗПИСКА. Тя съдържа всички реквизити на Предложението за разписка.

     ПРИЕМО-ПРЕДАВАТЕЛНАТА РАЗПИСКА се отпечатва в три екземпляра и се подписва от оператор на „Информационно обслужване“ АД, представителите на СИК и член на РИК , в случай че протоколът бъде приет.

     В случай че членът на РИК не подпише разписката и не приеме протокола в предложеният вид, представителите на СИК извършват необходимите корекции по протокола, след което документът се представя на оператор за повторно въвеждане.

   -  Приносителите на протоколите на СИК предоставят разписките и протоколите на член на РИК – ВТОРА КОНТРОЛА, който проверява идентичността на данните от разписката с тези от протокола и удовлетворяването на контролите и се подписва на трите екземпляра.

   - След приемането на протокола от РИК и подписването на ПРИЕМО-ПРЕДАВАТЕЛНАТА РАЗПИСКА от члена на РИК, следва  – ТРЕТА КОНТРОЛА /РАЗПЛАСТЯВАНЕ/ като член на РИК вписва кода на разписката върху трипластовия протокол на СИК и ЕДВА ТОГАВА РАЗПЛАСТЯВА ПРОТОКОЛА.

     За всеки протокол на СИК се съставя отделна разписка. На секционната избирателна комисия се предоставя последния екземпляр от разпластения протокол на СИК за изборите и един екземпляр от потвърдената от РИК ПРИЕМО-ПРЕДАВАТЕЛНА РАЗПИСКА, които се прибират в плик № 2-ПВР с надпис „Протокол на СИК № …“.

     На секционната избирателна комисия се предоставя последния екземпляр от разпластения протокол на СИК за националния референдум и един екземпляр от потвърдената от РИК ПРИЕМО-ПРЕДАВАТЕЛНА РАЗПИСКА, които се прибират в плик № 4-НР с надпис „Протокол на СИК № …“.

     Представител на РИК предава на отговорника на ИП белият екземпляр и подписани приемо-предавателни разписки срещу подпис в подготвен от Отговорника дневник, за потвърждаване и извършване на сканирането. Сканиране на протоколите се извършва при наличие на свободни работни места (ако няма изчакващи секционни комисии за обработка).

     Предоставеният на отговорника на ИП екземпляр от разписката служи за потвърждаване на компютърния запис на данните от протокола на СИК в базата данни и повече данните не могат да се променят.

     Само данните от потвърдените компютърни записи участват в изчисляване на резултатите от обработката.

    Сканирането на протоколите на СИК продължава и след приключване на обработката на последния СИК, но не по-късно от 2 часа след потвърждаването на приемо-предавателната му разписка.

      Когато пристигне протокол на СИК, в която се е провело и машинно гласуване (Приложение №86-хм-ПВР), представители на РИК най-напред проверяват дали данните от машинното гласуване в секцията са правилно пренесени в секционния протокол от окончателния (финалния) протокол, получен от машината за гласуване след приключване на изборния ден. Ако има допуснати неточности и технически грешки, те се коригират и подписват от приносителите на протокола в присъствието на член на РИК и едва след това се пристъпва към въвеждане на данните от протокола в Изчислителния пункт.

      Преди въвеждане на данните от такъв протокол, най-напред се изчитат от оператора в ИП данните от външната преносима (флаш) памет и се зареждат в съответните полета на протокола на екрана на компютъра, след което оператора въвежда данните от протокола. Ако при въвеждането се установи несъответствие между въведените данни от машинното гласуване от външната преносима памет и тези от протокола, оператора проверява дали не е допуснал грешка при въвеждането и в случай че грешката не е по негова вина въвежда останалите данни и отпечатва проект на приемо-предавателна разписка, подписва я и я предава заедно с протокола и външната преносимата памет обратно на СИК и члена на РИК за анализ на грешката.

      Ако при опит да се прочете външната преносима памет се издаде съобщение, че тази памет не е за тази СИК или че има неотстраним проблем с декриптирането и изчитането на данните от паметта, въвеждането на данните за тази СИК става само от протокола и това се отбелязва в дневника на ИП и се съставя протокол на РИК с описание на ситуацията, който е неразделна част от протокола на РИК (Приложение №87-хм-ПВР).

     Районната избирателна комисия изпраща междинни резултати, включително и сканираните до момента СИК протоколи за публикуване на сайта на РИК и ЦИК. Публикуването на данните и сканираните протоколи става не по-късно от 48 часа от края на изборния ден.

     По изключение, когато РИК констатира очевидна фактическа грешка в разписката на вече потвърден протокол (например: грешно въведен номер на секция в протокола, разменени съседни данни по позиции в протокола и други такива), тя взема протоколно решение за внасяне на корекции в компютърния записа на протокола. Решението на РИК се изготвя в три екземпляра, два от които се прикрепят към двата екземпляра от протокола на СИК (налични в РИК), а третият – към дневника на отговорника на ИП. Въз основа на протокола на СИК и решението на РИК отговорникът на ИП издава нова разписка, която се подписва от него и от двама члена на РИК, определени с решение на комисията. Кодът на новата разписка и номерът на решението на РИК за внасяне на корекции в записа се вписват в горната част на екземплярите от протокола на СИК и се потвърждава коригираният запис, с което се актуализира базата данни.  Предишната разписка се анулира с надпис „анулирана“, подписва се от председателя и секретаря на РИК и отговорника на ИП и се прилага към екземпляра на секционния протокол, предназначен за ЦИК. Внасянето на корекции в записа на потвърден протокол на СИК въз основа на писмено решение на РИК се отразява в дневника на отговорника на ИП като извънредна ситуация.

    Периодично ИП:

а) предоставя на РИК междинни резултати от въведените и потвърдени до момента секционни протоколи на интервали, не по-дълги от един час;

б) извършва архивиране на базата данни на интервали не по-дълги от един час;

в) предоставя на РИК информация за непристигнали секционни протоколи;

След изчислителния пункт, членовете на СИК предават останалите книжа и материали на комисиите от районите по чл.287, ал.7 от ИК  и напускат сградата на Палата 6 от южната й страна.

 

Настоящото решение подлежи на обжалване пред Централната избирателна комисия в срок до три дни от обявяването му.

Председател: Тодор Димитров Тодоров

Зам. председател: Недялка Иванова Петрова

* Публикувано на 04.11.2016 в 20:15 часа

Календар

  • ПонВтСрЧетПетСъбНед
    1234567
    891011121314
    15161718192021
    22232425262728
    2930 

Решения

  • № 126- ПВР / 23.11.2016

    относно: Констатиране на нарушение на разпоредбата на чл.183, ал.2, изр.1 от Изборния кодекс, във връзка с агитационните материали разпространявани в нарушение на кодекса в полза на КП „ОБЕДИНЕНИ ПАТРИОТИ-НФСБ, АТАКА и ВМРО“, съдържащи по-малко от 10 на сто от лицевата площ на агитационния материал информация, че купуването и продаването на гласове е престъпление

  • № 125- ПВР / 14.11.2016

    относно: Подадена жалба с вх.№228/12.11.2016 год., в 16: 30 часа в РИК 16-Пловдив от Мирослав Тенев- в качеството му на представител на ПП ГЕРБ, съгласно Пълномощно №017/03.11.2016 год.

  • № 124- ПВР / 13.11.2016

    относно: Вземане на решение за замени на представители в СИК, които не са се явили в изборния ден и не са били заменени от съответните политически партии и коалиции

всички решения